Mirek Volný, narozen 1980 ve znamení vodnáře.

K létání jsem se dostal v 16-ti letech díky rodinné dovolené na kurzu paraglidingu, také rodiče paragliding velmi zaujal a tak jsem měl možnost na rodinné výbavě dál, s jejich podporou, pravidelně létat. Na začátku byl mým instruktorem Pavel Maňka a jeho syn Petr (škola v Orlických horách) s nimi jsem poprvé cestoval na různá místa v Evropě. V 18-ti letech jsem jako dárek k narozeninám dostal nový sportovní kluzák a následně jsem se stal v roce 1999 již pod vedením dalších instruktorů nejmladším tandem pilotem PL-T a splnil kritéria pro získání kvalifikace soutěžní pilot PL-C.

Od roku 2000 jsem se pravidelně věnoval nejen závodní činnosti (první profesinální smlouva), ale také jako nejmladší instruktor jsem měl možnost pracovat ve většině středisek pilotního výcviku pod vedením různých vyhlášených instruktorských kapacit. Začal jsem se také zajímat o motorový paragliding a to díky tomu, že jsem se na Rané poprvé setkal s Petrem Garbierem a v několika dalších školách jsem měl možnost se aktivně podílet na začátcích výuky paraglidingu na navijácích v ČR a nyní se podílím na vývoji v této oblasti, která je pro český paragliding nenahraditelná.

V roce 2004 jsem byl jmenován inspektorem provozu LAA ČR za pravidelnou činnost při tvorbě výcvikové osnovy. Také v tomto roce jsem se stal jedním z pověřených instruktorů/inspektorů pro výuku tandemového létání. V letech 2006 a 2007 jsem vedl bezmotorovou část střediska pilotního výcviku PARA&FLY (Míši Machartové) v Roudnici nad Labem, a létat jako firemní pilot prototypy soutěžních speciálů Jojowings.

Kromě základních a sportovních kurzů se věnuji programu sportovních talentů, jehož jsem byl také účastníkem, a v letech 2007-2013 byl jejich hlavním trenérem. Od sezóny 2008 létám s podporou českého výrobce křídel GRADIENT. Od roku 2009 jsem instruktorem i motorového paraglidingu.

Létání je můj životní styl a ze srdce jen miluji. Ve svém volném čase využívám dobré počasí, pro své vlastní létání (hlavně v ČR). Zde se ve vzduchu potkávám se svými žáky, které dále podporuji a méme společnou radost z nalétaných hodin a kilometrů .

Vybrané úspěchy:

• 1. místo - Extremní závod štafet 2004
  • 2. místo - 2. kolo české ligy 2004
  • 3. místo - Český Pohár 2006 /TOP Jazz tým/
  • 3. místo v celkovém pořadí seriálu závodů České Ligy 2007
  • 3. místo - 2. kolo ligy 2010 motorového paraglidingu /krosny/
  • 3. místo - Český Pohár 2011 /tým Raná paragliding/
  • 3. místo - Mistrovství Itálie 2012 v Bassanu /tým CZE Gradient Aspen4/
  • 1. místo - Český Pohár 2012 /tým Zvláštní škola létání/
  • 2. místo - Český Pohár 2015 kategorie tandem
  • 2015 - nové osobní maximum: návratový let 225km (solo) 124km (tandem) , volná vzdálenost v ČR 153km
  • 2017 - rekordní návratový let 270km (solo), jeden z nejdelších letů čekého pilota na uzavřené trati 3.nejdelší let afrického kontinentu. Nový Český rekord na uzavřené trati s tandemem 164km, 2.místo český pohár v paraglidingu, kategorie tandem