Nejbližší termíny

ČR terény s námi

Ukázat kalendář

Dolétání na pilotní průkaz

Naším přáním je naučit Vás paragliding radostně a při tom podporovat Vaší samostatnost létání. Být "pilot s papírem" a cítit se PILOTEM, který si je jistý tím co umí, JE rozdíl.

Otázka tedy zní: chcete za týden pilotní průkaz a nebo se OPRAVDU naučit samostatně létat? Naše Základní škola létání cestu k pilotnímu průkazu dělí do více dnů než bylo a možná i někde ještě je v našich krajích zvykem a máme to tak rádi...

Učíme létat v českých podmínkách na českých terénech, na kterých budete zřejmě létat nejčastěji - pravidelnost je v paraglidingu důležitá. Naše výlety jsou sice nejčastěji prodloužené víkendy a pro každého cenově dostupné,  málokdo má však tolik dovolené, aby mohl trávit každý rok několik týdnů v zahraničí.

Místa kde dolétáváme:

pravidelně po celou sezonu létáme především na navijákových místech Černiv a na kopci Raná u Loun
(pro piloty oblasti Praha, Středočeský, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj)

Protože chceme piloty podporovat v místech , kde budou nejčastěji létat, naši instruktoři působí také:

Letiště Hradčany - Mimoň + Krkonoše a Jizerské hory (pro piloty oblasti Liberecký a Pardubický Kraj)
Letiště Všechov - Tábor (pro piloty oblastí kraj Vysočina a Jihočeský kraj)

Dolétání a přezkoušení vás bude stát až 5 dní vašeho času. Vybíráme vhodné počasí především o víkendech a počítejte tedy s tím, že s námi alespoň dva víkendy strávíte létáním (samozřejmě záleží na vaší šikovnosti a potřebě opakovat vícekrát některá cvičení - ale tak to samozřejmě nejde do nekonečna a pokud se Vám to protáhne na několik měsíců, je třeba počítat s doplatkem)

Základní kurzy končí ve středu, dolétání začína nejdříve v sobotu, neboť na základě dlouholetých zkušeností trváme na 2 denní pauze ve výcviku (pro relaxaci po fyzické námaze a odpočinku od teorie) Vědomosti a opakovaná cvičení nabývají díky delšímu výcviku na jistotě a hloubce, díky tomu jsou silným předpokladem pro Vaše vlastní samostatné létání.

Cena dolétání a zkoušek: 6.000,-
+ starty na navijáku* (viz info níže)

V ceně dolétání:

• zapůjčení kompletní výbavy na paragliding pro potřeby výuky
    (v batohu uloženo křídlo se sedačkou dále radiostanice, přilba, záložní padák, výbava má zákonné pojištění na škodu způsobenou třetí osobě)
  • práce instruktorů patřících ke špičce ve svém oboru
  • úvodní proškolení a celkové vycvičení v létání na navijáku
  • navigace vlekařem v průběhu letu na laně
  • teoretická a praktická zkouška jedním z našich inspektorů provozu LAA ČR (teoretická zkouška musí předcházet praktickou - pozor platnost zkoušek je jen 3měsíce)
  • odkaz na teoretický on-line test
  • pomoc s administrativou potřebnou pro vydání pilotního průkazu na LAA ČR
    (informace naleznete ZDE)

Cena nezahrnuje:

Podmínky účasti:

1. pilot žák ve výcviku má s sebou platný a potvrzený osobní list, alespoň do úlohy "zatáčky o 90°a 180° a všechny úlohy předešlé a také je aktivně ovládá (tedy dovednosti v rozsahu našeho základního kurzu)
  2. pro dolétání na navijáku zhlédnutí níže uvedeného videa Paragliding - "vlekání komplet"

Doporučená výbava:

• dobrá nálada
  • oblečení umožňující volný pohyb (dlouhé rukávy a dlouhé nohavice)
  • prstové rukavice
  • teoretická znalost popsaných úloh pro "letový výcvik"

Průběh kurzu: v každém letu budete procvičovat třeba i několik zadaných cvičení. Díky tomu, že vybíráme pro Vás termín podle vhodného počasí (nejsme tlačeni časem) vyžadujeme s důsledností samostatné zvládnutí úloh - nikoliv jen provedení dle pokynů z vysílačky.

LETOVÝ VÝCVIK

Nácvik přistání do omezeného prostoru (při každém letu na navijáku i z kopce děláte rozpočet na terč - až budete schopni s jistotou přistávat do prostoru 50x50 metrů - 25kroků od terče)

Nácvik zatáčení o 360°a osmičky (dokážete odhadnout jak moc se naklonit v sedačce a kdy a kolik tahat za řídící šňůry, tak aby křídlo přešlo hezky plynule ze zatáčky do zatáčky)

Nácvik zaklopení vnějších částí vrchlíku - "UŠI" (tak tento vyklesávací manévr budete umět i o půlnoci... ve výcviku stihnete desítky jeho opakování)

Nácvik asymetrického zaklopení vrchlíku do 1/3 rozpětí (létat pouze na části křídla se učíte již klapnutím uší)

Nácvik létání na svahu (tak zvané svahování se naučíte na kopci Raná, důležité je létat v bezpečné vzdálenosti na správné části návětrného svahu a dělat zatáčky od kopce)

Výškový let (výškový let je každý let, když letíte více než 300metrů nad terénem, nebo převýšení (rozdíl nadmořské výšky místa startu a místa přistání) je vyšší 300 metrů.)

Také si procvičíme některé nepovinné úlohy:

LETOVÝ VÝCVIK – NEPOVINNÉ ÚLOHY

Nácvik provedení B stallu (již v praxi málo používaný sestupný manévr Vás naučí, jak správně v případě potřeby stahovat popruhy)

Nácvik asymetrického zaklopení vrchlíku (poloviční zaklopení vrchlíku, je nejčastější strašák na paraglidisty - vy se naučíte sami si strhávat polovinu křídla, a zjistíte že strach z neznáma je často násobně krát vyšší než snadná a hravá realita )

Nácvik čelního zaklopení vrchlíku - front stall (snad každý začátečník má vnitřní blok, zaklopit si celou náběžnou hranu za všechny "A" popruhy - než zjistí, že křídlo vše spolehlivě s ním zvládne... procvičíte si tedy hlavně způsob jak tento manévr z pozice pilota rozpoznat)

Letová praxe pod dohledem (půjčíme Vám školní výbavu 200kč/let na navijáku a docvičíte si s námi vše v čem bude mít málo jistoty)

Výukový film na kterém se podíleli naši instruktoři (povině shlédnout):

Paragliding naviják BRUNO - Černiv

Přihlásit se na "Dolétání na pilotní průkaz " nebo zobrazit nejbližší termíny?