Nejbližší termíny

25.7. - 26.7.2024
Motorový paragliding kurz

3.8. - 6.8.2024
Začátky přeletů

3.8. - 4.8.2024
Dolétání na pilotní průkaz

8.8. - 11.8.2024
Pieve di Alpago

8.8. - 9.8.2024
Motorový paragliding kurz

14.8. - 18.8.2024
Základní paragliding kurz

17.8. - 18.8.2024
Dolétání na pilotní průkaz

22.8. - 23.8.2024
Motorový paragliding kurz

24.8. - 25.8.2024
Dolétání na pilotní průkaz

31.8. - 1.9.2024
Dolétání na pilotní průkaz

4.9. - 8.9.2024
Základní paragliding kurz

5.9. - 6.9.2024
Motorový paragliding kurz

Ukázat kalendář
obrázky paragliding kurzy obrázky paragliding kurzy obrázky paragliding kurzy obrázky paragliding kurzy obrázky paragliding kurzy

Dolétání na pilotní průkazNaším přáním je naučit Vás paragliding radostně a při tom podporovat Vaší samostatnost létání. Být "pilot s papírem" a cítit se PILOTEM, který si je jistý tím co umí, JE rozdíl.

Otázka tedy zní: chcete za týden pilotní průkaz a nebo se OPRAVDU naučit samostatně létat? Naše Základní škola létání cestu k pilotnímu průkazu dělí do více dnů než bylo a možná i někde ještě je v našich krajích zvykem a máme to tak rádi...

Učíme létat v českých podmínkách na českých terénech, na kterých budete zřejmě létat nejčastěji - pravidelnost je v paraglidingu důležitá. Naše výlety jsou sice nejčastěji prodloužené víkendy a pro každého cenově dostupné,  málokdo má však tolik dovolené, aby mohl trávit každý rok několik týdnů v zahraničí.

Místa kde dolétáváme:

pravidelně po celou sezonu létáme především na navijákových místech Černiv a na kopci Raná u Loun 
(pro piloty oblasti Praha, Středočeský, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj)

Protože chceme piloty podporovat v místech , kde budou nejčastěji létat, naši instruktoři působí také:

Letiště Hradčany - Mimoň + Krkonoše a Jizerské hory (pro piloty oblasti Liberecký a Pardubický Kraj)
Letiště Všechov - Tábor (pro piloty oblastí kraj Vysočina a Jihočeský kraj)

 

Dolétání a přezkoušení vás bude stát až 5 dní vašeho času. Vybíráme vhodné počasí především o víkendech a počítejte tedy s tím, že s námi alespoň dva víkendy strávíte létáním (samozřejmě záleží na vaší šikovnosti a potřebě opakovat vícekrát některá cvičení - ale tak to samozřejmě nejde do nekonečna a pokud se Vám to protáhne na několik měsíců, je třeba počítat s doplatkem)

Základní kurzy končí ve středu, dolétání začína nejdříve v sobotu, neboť na základě dlouholetých zkušeností trváme na 2 denní pauze ve výcviku (pro relaxaci po fyzické námaze a odpočinku od teorie) Vědomosti a opakovaná cvičení nabývají díky delšímu výcviku na jistotě a hloubce, díky tomu jsou silným předpokladem pro Vaše vlastní samostatné létání.

Cena dolétání a zkoušek: 6.000,-
+ starty na navijáku* (viz info níže)

 

V ceně dolétání:

 • zapůjčení kompletní výbavy na paragliding pro potřeby výuky
  (v batohu uloženo křídlo se sedačkou dále radiostanice, přilba, záložní padák, výbava má zákonné pojištění na škodu způsobenou třetí osobě)
 • práce instruktorů patřících ke špičce ve svém oboru
 • úvodní proškolení a celkové vycvičení v létání na navijáku  
 • navigace vlekařem v průběhu letu na laně
 • teoretická a praktická zkouška jedním z našich inspektorů provozu LAA ČR (teoretická zkouška musí předcházet praktickou - pozor platnost zkoušek je jen 3měsíce)
 • odkaz na teoretický on-line test
 • pomoc s administrativou potřebnou pro vydání pilotního průkazu na LAA ČR
  (informace naleznete ZDE)

Cena nezahrnuje:

Podmínky účasti:

 1. pilot žák ve výcviku má s sebou platný a potvrzený osobní list, alespoň do úlohy "zatáčky o 90°a 180° a všechny úlohy předešlé a také je aktivně ovládá (tedy dovednosti v rozsahu našeho základního kurzu)
 2. pro dolétání na navijáku zhlédnutí níže uvedeného videa Paragliding - "vlekání komplet"

Doporučená výbava:

 • dobrá nálada
 • oblečení umožňující volný pohyb (dlouhé rukávy a dlouhé nohavice)
 • prstové rukavice
 • teoretická znalost popsaných úloh pro "letový výcvik"

Průběh kurzu: v každém letu budete procvičovat třeba i několik zadaných cvičení. Díky tomu, že vybíráme pro Vás termín podle vhodného počasí (nejsme tlačeni časem) vyžadujeme s důsledností samostatné zvládnutí úloh - nikoliv jen provedení dle pokynů z vysílačky.

LETOVÝ VÝCVIK

Nácvik přistání do omezeného prostoru (při každém letu na navijáku i z kopce děláte rozpočet na terč - až budete schopni s jistotou přistávat do prostoru 50x50 metrů - 25kroků od terče)

Nácvik zatáčení o 360°a osmičky (dokážete odhadnout jak moc se naklonit v sedačce a kdy a kolik tahat za řídící šňůry, tak aby křídlo přešlo hezky plynule ze zatáčky do zatáčky)

Nácvik zaklopení vnějších částí vrchlíku - "UŠI" (tak tento vyklesávací manévr budete umět i o půlnoci... ve výcviku stihnete desítky jeho opakování)

Nácvik asymetrického zaklopení vrchlíku do 1/3 rozpětí (létat pouze na části křídla se učíte již klapnutím uší)

Nácvik létání na svahu (tak zvané svahování se naučíte na kopci Raná, důležité je létat v bezpečné vzdálenosti na správné části návětrného svahu a dělat zatáčky od kopce)

Výškový let (výškový let je každý let, když letíte více než 300metrů nad terénem, nebo převýšení (rozdíl nadmořské výšky místa startu a místa přistání) je vyšší 300 metrů.)


Také si procvičíme některé nepovinné úlohy:

LETOVÝ VÝCVIK – NEPOVINNÉ ÚLOHY

Nácvik provedení B stallu (již v praxi málo používaný sestupný manévr Vás naučí, jak správně v případě potřeby stahovat popruhy)

Nácvik asymetrického zaklopení vrchlíku (poloviční zaklopení vrchlíku, je nejčastější strašák na paraglidisty - vy se naučíte sami si strhávat polovinu křídla, a zjistíte že strach z neznáma je často násobně krát vyšší než snadná a hravá realita )

Nácvik čelního zaklopení vrchlíku - front stall (snad každý začátečník má vnitřní blok, zaklopit si celou náběžnou hranu za všechny "A" popruhy - než zjistí, že křídlo vše spolehlivě s ním zvládne... procvičíte si tedy hlavně způsob jak tento manévr z pozice pilota rozpoznat)

Letová praxe pod dohledem (půjčíme Vám školní výbavu 200kč/let na navijáku a docvičíte si s námi vše v čem bude mít málo jistoty)

 

Výukový film na kterém se podíleli naši instruktoři (povině shlédnout):

 

 

Paragliding naviják BRUNO - Černiv

Přihlásit se na "Dolétání na pilotní průkaz " nebo zobrazit nejbližší termíny?